אבני דרך

Home  »  אבני דרך

צחי הנגבי נולד בירושלים ב-1957 וגדל בתל-אביב.

בנם של גאולה כהן ועמנואל הנגבי ז"ל. לוחמים במחתרת לח"י, שפעלה לסיום הכיבוש הבריטי בא"י.

לאחר לימודים בתיכון עירוני ה' התגייס לצה"ל בשנת 1974. שירת כלוחם בחטיבת הצנחנים, ובמילואים שירת כלוחם בחטיבת המילואים של הצנחנים, במסגרתה השתתף במלחמת לבנון הראשונה בשנת 1982.

בשנת 1977 החל את לימודיו האקדמיים באוניברסיטה העברית בירושלים. בשנת 1982 סיים בהצלחה את לימודיו לתואר "בוגר במדעי החברה", בחוג ליחסים בינלאומיים. לאחר מכן נרשם ללימודי משפטים באוניברסיטה העברית בירושלים, וגם אותם סיים בהצלחה וקיבל בשנת 1994 תואר "בוגר במשפטים". נתקבל כחבר בלשכת עורכי-הדין בנובמבר 1994.

בשנת 1979 נבחר לעמוד בראש הסתדרות הסטודנטים בירושלים, ובשנת 1980 נבחר לכהונת יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית.

בשנת 1982 התמקם הנגבי, בראש קבוצת סטודנטים שמנתה 17 איש, באנדרטת אוגדת הפלדה שבעיר ימית בחבל סיני, במסגרת המאבק נגד עקירת ההתיישבות היהודית במקום בעקבות הסכם השלום בין ישראל למצרים. הקבוצה שהתה במרומי האנדרטה 23 יום, והתפנתה ללא מאבק ביום האחרון לנוכחות הישראלית בסיני, על-מנת להימנע מעימות עם חיילי צה"ל.

בשנת 1984 מונה לכהן כיועצו של שר החוץ יצחק שמיר, ובשנת 1986 התמנה למנהל לשכת ראש הממשלה שמיר.

בנובמבר 1988 נבחר לראשונה לכנסת ברשימת הליכוד. צחי הנגבי כיהן כחבר כנסת 22 שנים ברציפות, עד דצמבר 2010. בכנסת ה- 13 עמד בראש ועדת הכלכלה של הכנסת. במסגרת זו יזם את הקמת הרשות הלאומית למאבק בתאונות הדרכים, קידם את הרפורמה במשק הדלק ואת סלילת כביש חוצה ישראל (כביש 6).

בשנת 1996 מונה לכהונת שר הבריאות בממשלתו של בנימין נתניהו. בסוף אותה שנה מונה לכהונת שר המשפטים. כשר המשפטים קידם חוקים רבים שסייעו לאכיפת החוק כנגד ארגוני הפשיעה וליעילות מערכת המשפט.

  בשנת 2001 מונה צחי הנגבי לשר לאיכות הסביבה בממשלתו של אריאל שרון. במסגרת זו קידם את מהפיכת המיחזור, יישם את "חוק הפיקדון על מיכלי משקה", כפה על הקואופרטיבים לתחבורה לאמץ תקנות מתקדמות שנועדו להפחית את זיהום האוויר, והוביל מהלך ממשלתי לשיקומם של נחל הירקון ונחל הקישון. בסמוך לבחירות לכנסת ה-16 מונה לכהן גם כשר התחבורה למספר חודשים.

  בפברואר 2003 מונה לכהן כשר לביטחון הפנים בממשלתו השנייה של אריאל שרון. באוגוסט 2003 הורה למשטרת ישראל לאפשר ביקורי יהודים ותיירים בהר הבית, לאחר שאלה נמנעו, בהנחיית ערפאת, מאז ספטמבר 2000.

  בשנת 2004 הנגבי מונה ע"י ראש הממשלה שרון לשר במשרד ראש הממשלה, הממונה על השירותים החשאיים ועל הדיאלוג האסטרטגי בין ישראל לבין ארצות הברית. במסגרת זו נשא הנגבי באחריות לגבש את התייחסות ראש הממשלה לדו"חות הביקורת של מבקר המדינה בעניין קהיליית המודיעין, המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים, שירות הביטחון הכללי והועדה לאנרגיה אטומית. בנובמבר 2005 עמד בראש משלחת ישראל לדיאלוג האסטרטגי עם הממשל האמריקאי, בו נדונו סוגיות אזוריות מדיניות וביטחוניות רגישות.

  בדצמבר 2005 הודיע צחי הנגבי על היענותו לפנייתו של ראש הממשלה שרון כי יצטרף לתנועת "קדימה". הנגבי הבהיר כי המנדט שלו בכנסת שייך לסיעת "הליכוד", ומשום כך פרש מן הכנסת ביום בו עזב את תנועת הליכוד והצטרף לתנועת "קדימה".

  לאחר הבחירות לכנסת ה- 17, שנערכו במרץ 2006, התמנה לכהן כיושב-ראש ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, תפקיד אותו מילא עד דצמבר 2010.

  לאחר מלחמת לבנון השנייה פרסמה הועדה בראשותו, בדצמבר 2007, דו"ח נרחב ביחס למלחמה. מסקנות הדו"ח כללו ביקורת נוקבת כלפי תפקוד הדרג הצבאי והמדיני במערכה, וכן מסקנות והמלצות רבות שחלקן נותרו חסויות.

  במהלך שנת 2008 חוקקה ועדת החוץ והביטחון בראשותו שני חוקים בולטים: חוק שירות המילואים, אשר מעניק זכויות, הטבות והכרה ממלכתית למערך המשרתים במילואים; וחוק המטה לביטחון לאומי, אשר מעגן בחוק, ברוח המלצות ועדת וינוגרד, את מעמדו, סמכותו ואחריותו של המטה לביטחון לאומי (לשעבר, המועצה לביטחון לאומי), כגוף המרכז את תהליכי קבלת ההחלטות של הממשלה בנושאי מדיניות החוץ והביטחון הלאומי.

  לאחר חזרת "הליכוד" לשלטון, בשנת 2009, החליט ראש הממשלה בנימין נתניהו להותיר את תפקיד יו"ר ועדת החוץ והביטחון בידיו של הנגבי. זו הייתה הפעם הראשונה מאז כינון הכנסת שתפקיד יוקרתי זה נמסר לח"כ מסיעת האופוזיציה הראשית. בשנת 2010 יזם הנגבי, בשם הועדה, את חקיקת החוק שמכוחו הוקמה הרשות לסילוק מוקשים. היוזמה נועדה להביא לקיצה את תופעת האסונות והנפגעים בנפש בקרב אוכלוסייה רחבה של מטיילים ותיירים תמימים, שנקלעו לשדות מוקשים שאינם נחוצים עוד מן ההיבט הביטחוני.

  בחודש יולי 2012 פרש הנגבי מתנועת "קדימה" לאחר שזו החליטה לפרק את ממשלת האחדות הלאומית, ושב לתנועת "הליכוד".

  בפברואר 2013 נבחר ברשימת הליכוד לכנסת ה-19 וכיהן כיו"ר ועדת הכנסת וכיו"ר הועדה לתקציב הביטחון.

  בתקופת כהונתו כיו"ר ועדת הכנסת יזם, בצוותא עם ח"כ רוזנטל (העבודה), מהלך שנועד לגבש קובץ כללי אתיקה חדשים לחברי הכנסת, לאחר שאלה לא עודכנו במשך שנים רבות.

  ביוני 2014 מונה ח"כ הנגבי לתפקיד סגן שר החוץ.

  בכנסת ה – 20 כהן ח"כ הנגבי כיו"ר סיעת הליכוד, כיו"ר ועדת החוץ והביטחון, כיו"ר העדה המשותפת לתקציב הביטחון, כיו"ר הקואליציה, כיו"ר הועדה המיוחדת לחוק רשות השידור ויו"ר עמית של השדולה לחיזוק העולם היהודי.

  במאי 2016 מונה הנגבי לשר במשרד הראש הממשלה.
  בדצמבר 2016 מונה הנגבי לשר לשיתוף פעולה אזורי ובפברואר 2017 מונה בנוסף לשר התקשורת.

  הנגבי מתגורר במבשרת-ציון, ונשוי לרנדי, שעלתה לישראל מארצות הברית בשנת 1980. בני הזוג נישאו בשנת 1983, ולהם ארבעה בנים.

  תפקידים ופעילות ציבורית באתר הכנסת