בנימה אישית

Home  »  בנימה אישית

שפר גורלי, ונולדתי להורים שנמנו עם הלוחמים לשחרור המולדת מן הכיבוש הבריטי. בשנים שבהן רק מתי מעט האמינו כי עוד בחייהם יזכו לחזות בהקמתה של מדינה ריבונית לעם היהודי, אבי ואמי, עמנואל הנגבי וגאולה כהן, האמינו. הם התגייסו בגיל צעיר למחתרת לח״י, לוחמי חרות ישראל, וגם כשנלכדו ע״י החיילים האנגלים נמלטו מבתי הכלא ושבו אל חבריהם במחתרת כדי להמשיך במאבק לעצמאות.

מהורי ספגתי את המחויבות לשירות ציבורי. מהם למדתי מהי תחושת שליחות. בזכותם בחרתי גם אני להקדיש את חיי לעשייה ציבורית.
בשלושת העשורים שחלפו, פעלתי למען הציבור כחבר כנסת וחבר בממשלה. נפלה בחלקי הזכות לפעול לצד מנהיגים שהתוו את דרכה של המדינה – שמיר, נתניהו, שרון ושוב נתניהו. ראיתי מקרוב עד כמה כבדה היא האחריות המוטלת עליהם. הצבתי לעצמי כמטרה להתמחות בנושא המדיני-ביטחוני. כמנהל לשכת ראש הממשלה, כשר המשפטים, כשר לביטחון הפנים, כשר המופקד על הדיאלוג האסטרטגי עם ארצות הברית, כשר האחראי על השירותים החשאיים, כיושב-ראש ועדת החוץ והביטחון, כשר לשיתוף פעולה אזורי וכחבר בקבינטים ביטחוניים מאז שנת 1996, נחשפתי מדי יום ביומו לדילמות המדיניות, הצבאיות והמודיעיניות העומדות לפתחנו.

על אף שהתמקדתי בנושאי החוץ והביטחון, הזדמן לי לעסוק בתחומים חשובים נוספים, כיו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת, כשר הבריאות, כשר לאיכות הסביבה, כשר התחבורה וכשר התקשורת. בכל משרה בה נשאתי הקפדתי ללמוד כל נושא לעומק, להיוועץ באנשי המקצוע המנוסים, לגבש מדיניות פעולה ולקדם יעדים תכליתיים, לעתים מזומנות רק לאחר מאבק עיקש ונחוש.

עשיתי גם טעויות. בשנת 2010 תם משפט ממושך שעסק בחוקיות המינויים במשרד לאיכות הסביבה בתקופת כהונתי כשר. זוכיתי ממרבית האישומים, אך הורשעתי במתן עדות שקר. כיבדתי את הכרעת בית המשפט, ולאחר 22 שנים רצופות כח"כ, נאלצתי לפרוש מן הכנסת לתקופה קצרה.

חלפו עשרות שנים מאז היותי מנהיג סטודנטים קולני המתריס, מראש האנדרטה בימית, כנגד החלטת הממשלה לפנות את ישובי סיני. הניסיון שצברתי, התפקידים שמילאתי, התבונה שבאה עם הגיל, כל אלה תרמו לשינויים שחלו בהתנהלותי.

כצעיר שהתחנך על כתבי ז'בוטינסקי, נאבקתי שנים ארוכות לחיזוק אחיזתנו ביהודה ושומרון. גם היום אין בלבי ספק בצדקת דרכנו ובזכותו ההיסטורית של העם היהודי על ארץ ישראל, ארץ האבות. לנוכח המציאות הדמוגרפית הליכוד מכיר בכך שיש לחתור להסדר מדיני עם הפלסטינים, שבמסגרתו נשמור על ביטחון ישראל באמצעות אחיזה בכל חבלי יהודה ושומרון, כשהפלסטינים מנהלים את חייהם שלהם בכל מימד שאיננו מעניק להם ריבונות. כמובן שבעתיד הנראה לעין אין סיכוי מעשי להסדר כזה, ובתקופת הביניים יש לחזק את ההתיישבות היהודית בארץ ישראל המערבית ולהבטיח מרקם חיים איכותי לאוכלוסיה הפלסטינית.
בתחילת דרכי נודעתי כח"כ מיליטנטי, שאינו נרתע ממחלוקת אישית חזיתית עם יריביו. ברבות השנים, למדתי את ערכה של גישה ממלכתית. אני מכבד כל אדם שלוקח חלק בעשייה למען הכלל, ומשוכנע שהתקפות אישיות אינן מקדמות דבר. אילו גישה זו הייתה נפוצה במערכת הפוליטית, היה לנו קל יותר להתמודד עם האתגרים שעל סדר יומנו, ואמונו של הציבור בנבחריו היה מתחזק.

אני מאמין כי אחדות לאומית הינה צו השעה. כאשר המחלוקות העקרוניות בין המפלגות ניתנות לגישור, הציבור יוצא נשכר משיתוף פעולה במערכת הפוליטית. הרצון של מנהיגי המפלגות להדגיש את מה שמבדל אותם, כדי לזכות בתמיכה, מובן, אך יש לו מחיר: כל צד חובר לשותפים הקיצוניים, ונושאים קריטיים הנהנים מתמיכה ציבורית רחבה נדחים עד אין קץ.

בעיקר התחזקה בקרבי ההכרה בחובת המנהיג להפגין אומץ בקבלת החלטות, קשות ככל שתהיינה. לא אחת למדתי כי מחירה של הימנעות מקבלת החלטה, מטעמים של העדפת אינטרס מפלגתי או העדר תעוזה, גבוה יותר ממחירה של ההחלטה עצמה. כך בנושאי ביטחון חיוניים; כך בתהליכים המדיניים הרגישים; כך אל מול האתגרים החברתיים והכלכליים; וכך במתח המתעצם ביחסי דת ומדינה. הציבור מצפה מנבחריו שלא יירתעו ממהלכים הדורשים מנהיגות וחזון. אל לנו להיחפז, להקל ראש או להתפתות לאשליה עצמית – אך מעל הכל נדרשת מאיתנו היכולת להוביל, ליזום ולהכריע.

הורי חלמו על הרגע בו יעלה בידם ובידי חבריהם להוריד מן התורן את דגלה של האימפריה הבריטית, ולהניף תחתיו את דגלה של מדינת היהודים. דורם הגשים את החלום, אך גם בפני הדור שלנו ניצבות משימות תובעניות. בבחירות הקרובות לכנסת ה-21 אני גאה להימנות עם מועמדי סיעת הליכוד. תחושת השליחות שהובילה אותי לזירה הציבורית לפני 31 שנים מפעמת בי באותה עוצמה גם היום.

תגובות

 1. אריק שקד הגיב:

  ברכות לצעד ראשון , מקווה שישכיל הנבחר החדש להשתמש בתבונתך ונסיונך רב השנים.
  אני לרשותך אריק שקד

 2. דינה בנקין הגיב:

  צחי

  חזור הביתה ל ל י כ ו ד

 3. רחל כדמור הגיב:

  לצחי הנגבי שלום. היום צפיתי בתכנית הטלויזיה , פגוש את העיתונות.אני רוצה להתמקד בדמותה הבלתי נסבלת של זהבה גלאון. היא בכיינית טרגית של מרץ אין לה שום ידע ,לא בבטחון, לא בניהול משא ומתן עם אוייבים היא לא חקרה אף פעם את החמס ואת מה שקורה בחברה האסלמית. היא שומרת בכל הכח על התפקיד שלה כראשת מרץ כי בלי זה אין לה מה לעשות בחיים.
  ולכן בתכנית של היום היא השתמשה עשר פעמים במילה "ניכשלתם" כי אין לה שום יחס למה שכן עושים
  פה. המילה "נכשלתם " אינה דומה למציאות כלל וכלל , היא חוזרת עליה כדי להעליב את האדם שמולה. רק ככה היא משכנעת את עצמה שהיא חזקה וחכמה.

  וכך אני אומרת לזהבה גלאון, את נכשלת ניכשלת ניכשלת בגיוס מצביעים למרץ.מפלגה קטנה ועלובה.
  את מנהיגה בכיינית שלא מחדשת שום דבר. הטפשות יוצאת בכל דיבור שלך. נותנים לך במה כי אנחנו מדינה דמוקראטית , מזמינים אותך להתראיין אולי גם מתוך רחמים . תלכי הביתה לרקום מפיות..

 4. ניב הגיב:

  צחי לא נשכח את פועלך הרב וטוב כשהיית שר לביטחון הפנים

 5. מיקי פרץ הגיב:

  מאמין בצחי אמונה מלאה.

 6. Dr. Avi Ben-Abraham. הגיב:

  Tzachi is destined to lead Israel. Behatzlacha

Leave a Reply