מתוך "המפכ"ל" – ספרו של רב-ניצב בדימוס משה קראדי

Home  »  מאמרים ופרסומים  »  מתוך "המפכ"ל" – ספרו של רב-ניצב בדימוס משה קראדי
אפר 11, 2012 No Comments ›› צחי הנגבי

בימים  אלה  יצא  לאור  הספר  "המפכ"ל",  ספרו  האוטוביוגרפי  של רב – ניצב (בדימוס) משה קראדי, המפכ"ל ה-15 של משטרת ישראל. הספר יצא בהוצאת "ידיעות אחרונות – ספרי חמד". קראדי מתאר בספרו, בין היתר, את יחסיו עם צחי הנגבי, השר לביטחון הפנים שמינה אותו לכהונתו בשנת 2004. להלן קטעים נבחרים מן הספר:

 "אחת ההחמצות הגדולות שהיו לי כמפכ"ל, היתה העובדה שלא זכיתי לעבוד תחת הנחייתו של צחי הנגבי יותר מחודש אחד בפועל. למדתי להכירו בתקופה שבה כיהנתי כממ"ז דרום. גיליתי איש מבריק, שקול, רחב אופקים, אדם נוח, פוליטיקאי במובן החיובי של המילה ובעל יכולת תמרון נדירה.

מערכת האמון שנוצרה ביני לבין השר הנגבי אפשרה עבודה שקופה ודיסקרטית בכל נושא ועניין על פי תחומו. מבחינתי, הנגבי היה הדמות האופטימלית לעבוד תחתיה. ראשית, הוא זה שמינה אותי. כלומר, הצלחתי – הצלחתו. מעבר לכך מצאתי פרטנר. אדם שמותיר בידך חבל ארוך, אבל אחד שיש לו רצונות משלו והוא יודע להגדיר אותם. אדם שאפשר לקבל ממנו עצה טובה בכל דבר ועניין ובעיקר – הוא ידע לתת גב. הנגבי לא יפקיר אותך. הוא לא משאיר פצועים בשטח. כשאתה האיש שלו – אתה האיש שלו.

דמותו התקבעה בתודעה שלי כשהנהיג את המתבצרים בימית, ערב פינוי החבל. זכרתי אותו מ"תרגיל המיקרופונים", כאשר עמד עם מגפון בידו, נושא דברים לעבר ראש הממשלה רבין היושב על במה ממול, וחבריו מחברים את המגפון למערכת הכריזה העירונית. הערכתי שמדובר בטיפוס מעט אנרכיסטי שאינו בוחל באמצעים. היו שמועות במהלך השנים שהתבגר, התמתן והתעדן. עד שלא פגשתי בו לא הבנתי עד כמה עמוק השינוי שהתחולל בו בהשוואה לתדמית שנוצרה לו בצעירותו.

אחת המסקנות שהגעתי אליה בעקבות הניסיונות שרכשתי בעבודתי מול שרים לביטחון הפנים היא שעדיף שר שאין לו רקע צבאי או ביטחוני. צחי הנגבי היה דוגמה לכך. לא היו לו יומרות מבצעיות אבל הוא ידע שיש לו מה להעניק לארגון בתחומים אחרים…

 "לימים זוכה הנגבי במרב הסעיפים שבגינם הועמד לדין, והורשע בסעיף שהנו תוצר לוואי לסעיפים אשר בגינם זוכה. שמחתי על העובדה כי נמצא זכאי ועל העובדה כי עונשו לא ימנע ממנו לשוב לפעילות פוליטית ולהתמודד בבחירות לכנסת הבאה – סביבתו הטבעית – אם ירצה.

כיוון שבית המשפט אמר את דברו אני מרשה לעצמי לחשוף את הסיפור הבא.

לאחר ההחלטה על מינויי למפכ"ל, ובטרם כניסתי לתפקיד, התחלתי לקיים ראיונות היכרות עם קצינים בכירים לקראת שיבוצם. בעודי יושב על כיסא מפקד המחוז הדרומי זומנו אלי שורה של קצינים לראיונות היכרות. לחדרי נכנס קצין אשר היתה לנו היכרות  מוקדמת. בסיום השיחה שאלתי, "היכן אתה מעוניין להשתבץ?"

"מה זאת אומרת היכן להשתבץ?" ענה בתמיהה, "זה סגור, אני אמור להיות מפקד מרחב ולקבל דרגה בקרוב." חשבתי כי אולי הוא מצויד בהבטחה מקודמי בתפקיד. "מי הבטיח?" שאלתי בכל זאת. "צחי", הוא ענה בלקוניות.

הודיתי לו על שהגיע והכרזתי כי השיחה הסתיימה. תוך שאני מצביע על דלת משרדי ביקשתי ממנו לעזוב את המשרד, "אם סגרת עם השר, מי אני שאשפיע על קידומך? צא בבקשה מהחדר" אמרתי לו.

צלצלתי לשר, אמרתי לו שאם כך הדברים אמורים להתנהל מוטב שלא אתחיל בחפיפה.

הנגבי שמע את הטון, זיהה את המצוקה, ביקש להרגיע ואמר: "אני לא מכיר את הקצין, מעולם לא דיברתי איתו ולכן גם לא יכול להיות שהבטחתי לו תפקיד או דרגה. אבל בוא נסכם כבר מעכשיו – ראשית, שמבלי לומר לי במי מדובר, אתה רשאי להחליט שהקצין לא יקודם כל עוד תכהן כמפכ"ל. שנית, כל קצין שיופיע בפניך בעתיד וינסה לרמוז לך כי קיבל הבטחה ממני, באופן ישיר או במשתמע או בעקיפין מאדם כזה או אחר שפנה אלי בשמו – אתה יכול להודיע לו, מבלי לעדכן אותי אפילו במי מדובר, כי גם הוא עד תום תקופת כהונתך לא יקודם בדרגה או בתפקיד."

מעבר לעובדה שהיתה זו זריקת עידוד של גיבוי מיניסטריאלי למפכ"ל צעיר שטרם נכנס לתפקידו, היתה זו דווקא גם היכולת של האיש לקרוא מצבים ולמצוא להם פתרון בצורה חכמה. לימים, כאשר צברתי ניסיון ב"לחצים פוליטיים" כביכול, ניתחתי את הסיטואציה והגעתי למסקנה כי המציאות הישראלית שבה אנחנו חיים, שבה כולם מכירים את כולם במדינה קטנה כל כך, פוגעת לא פעם בנבחרי ציבור על לא עוול בכפם. היה לי בסיס להבין כי כנראה חבר מרכז ליכוד שהיה חברו של הקצין, "שלח לחמו" והתרברב בפניו כי דיבר עם השר, וכמאמר החבר'ה אף אמר לו: "אחי, סגור, אתה מקבל דרגה." הקצין התמים האמין לחברו והתייצב בפני בתחושה שהמינוי בכיסו וכנראה גם אני מעודכן. בדיעבד התברר שחברו אפילו לא קיים שיחה עם השר בנדון, אבל החליט לצייד את הקצין במידע שאם לימים יתברר כנכון ייזקף הדבר לזכותו. אני מניח כי סיפורים דומים לאלה קיימים לא מעט במציאות הפוליטית הישראלית, ולעתים אף עלולים להביא פוליטיקאים, כתוצאה מהתנהלות שכזו, אפילו לחקירת משטרה. מיותר לציין כי הקצין "נכנס להקפאה". . .

Leave a Reply